Město=Galerie 2021 Kutná Hora – tisková zpráva

Street art festival Město = Galerie se přesouvá do Kutné hory

Praha 9.8.2021

Už tři zastávky má za sebou Street art festival Město = Galerie. Během tohoto týdne se umělci vyznávající netradiční pojetí umění ve veřejném prostoru sejdou v Kutné hoře, která už má za sebou zážitky z uplynulých ročníků přehlídky street artového umění a pyšní se hned několika velkoformátovými malbami výtvarníků z celého světa.

Kutná hora je pro nás už kultovní záležitost a zároveň tak trochu nostalgie. Právě tady jsme totiž s našim nápadem před pěti lety začínali a rádi se sem všichni vracíme,“ říká ředitel a kurátor akce Lukáš Kladívko.

Oficiální zahájení je ve středu 11.8. v 19:00 v Blues Café na Jakubské 562, kde budou přítomni umělci, projekce, hudba a představení a možná debata s umělci. 

Během týdne také budou postupně vznikat muraly, jeden z nich už je v procesu na ulici Družební, kde začal tvořit Fat Heat z Maďarska. Dále svoje muraly namalují umělci jako Ondřej Vyhnánek, Keim + Epiks či  Lukáš Kladívko. Na další murál si ve svém nabitém programu udělal čas Kurt Gebauer a místní Andrej Németh Endré zpracuje další několik desítek metrů dlouhou stěnu. Oba zastupují starší ročníky, a tak se na festivalu opět propojují umělci napříč generacemi. Tento rok vznikne také socha od Davida Adamce, a to u Tylova divadla. 

V sobotu se pak od 12:00 odehraje tradiční Loopcolors graffiti jam a workshop pro veřejnost, na stěně u železniční stanice Kutná Hora – Sedlec, včetně  občerstvení, hudby a doprovodného programu, který obsáhne motoexhibici, otevřený skateboard jam a další. 

Festival už má za sebou tři zastávky – v Lysé nad Labem, Poděbradech a Nymburce. Pečlivě vybrané plochy ve městech se proměnily za pomocí žebříků, lešení, vysokozdvižných plošin a stovkami barev hlavně ve sprejích, v netradiční umění, které dělá veřejná prostranství veselejšími a zpestřují tak kolemjdoucím život. Nově vzniklá díla, i to jak vznikají, si přišly prohlédnout stovky lidí a nechyběla ani středočeská hejtmanka Petra Pecková, pod jejíž záštitou se celá přehlídka odehrává.

Výslednou podobu graffity umělci předem konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty a malby jsou pečlivě plánovány. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst, a tak nezasahují do historických částí měst. Jedná se především o zapomenutá, omšelá a opuštěná místa, nevzhledné prvky infrastruktury či opuštěné budovy, které čekají na to, co přijde.

Město=Galerie je unikátní projekt, který u nás nemá obdoby, a rozhodně stojí za pozornost. Na začátku byla motivace alespoň trošku nevzhledné plochy proměnit v něco pěkného a vznikla z toho akce na které se setkávají desítky umělců, mají možnost se realizovat na velkých plochách a pobaví se u toho oni i veřejnost,“ doplňuje Kladívko.

Kompletní seznam umělců a lokaci je možné najít na www.mestogalerie.cz nebo na události na fecbooku: https://www.facebook.com/events/210170080998177/

Je to jedinečná možnost, jak lidem na prázdných, mnohdy zanedbaných plochách přiblížit tento druh umění a zároveň jim ukázat jak malby vznikají. Na tradičních graffiti jamech kde děláme workshopy pro veřejnost, je pak vidět, jak tento fenomén lidi zajímá, a práci nejen se sprejem si zkouší nejen děti, ale i jejich rodiče či prarodiče,“ podotýká produkční festivalu Jakub Jandora.

Zbývající program festivalu: 10.8. – 14.8. Kutná Hora, 15.9. – 19.9. Čáslav + bonusová výstava v Pobděbradské galerii G18 v termínu 27.8. – 25.9.2021.

Více informací na: http://bit.ly/mg2021presskit

Kontakt pro média:

Lukáš Kladívko – ředitel a kurátor 776 227 698 

Jakub Jandora – produkce 775 669 006

Mail: mestogalerie@gmail.comInternet: www.mestogalerie.cz , facebook.com/mestogalerie , instagram.com/mestogalerie


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *