Co to je murál?

Wikipedie nám napoví velice snadno:
Mural art je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru. Na rozdíl od street artu či grafitti, které vznikají (z hlediska zákonů) jako ilegální aktivita, muralartová díla (muraly, murals) jsou většinou objednána majitelem stěny za účelem její výzdoby. 

Historie mural artu

Tento umělecký směr vznikl jako forma odporu občanů proti vládě nebo proti sociální, národnostní či náboženské nesvobodě. Nejznámější jsou protestní malby na stěnách v severoirském Belfastu, Derry a dalších městech.Na konci 90. let 20. století se zvedla vlna zájmu o tento typ tvorby. Keith Haring, Shepard Fairey, ABOVE aka Tavar Zawacki, Mint&Serf, Futura 2000, Os Gemeos, Faile a další umělci dokázali posunout toto „anarchistické“ umění směrem k zakázkové tvorbě pro významné klienty.

K prvním firmám, které začaly financovat tvorbu mural artu na svých budovách, patřily značky orientované na mladé – mj. Nike, Red Bull nebo Wieden Kennedy. V prvních letech 21. století se tento druh tvorby prosadil celosvětově. 

Nám je tedy potěšením zvelebovat veřejný prostor pečlivým kurátorským výběrem, kdy ke každému prostoru vybereme vhodného umělce.