Město=Galerie 2018 – závěrečná tisková zpráva

Kutná Hora, 14. srpna 2018

Kutná Hora patřila street artu

Od minulé středy 8. srpna probíhal v Kutné Hoře druhý ročník streetartového festivalu Město = Galerie. V loňském roce vzniklo několik zajímavých stěn především na sídlišti Šipší, které zaznamenaly pozitivní přijetí místních obyvatel. Letos se tvořilo blíž centru, v ulicích Lorecká a Jeneweinova a i tyto plochy se již během jejich tvoření staly atraktivitou nejen pro místní obyvatele.

Zahájení festivalu proběhlo ve středu 8. srpna od 18.00 hodin v Blues Café za účasti hlavních organizátorů. „Jsem rád, že se akci podařilo zorganizovat i letos, za to patří díky především partnerům a dalším, kteří se na akci podílejí. Pokud to podmínky dovolí, rádi bychom pokračovali i v příštím roce,“ uvedl Bc. Martin Starý. Dále odpovídal na zajímavé otázky ze sice nepočetného, za to velmi zaujatého publika Lukáš Kladívko, který stál u zrodu jak streetartového happeningu Woodoo Session v Poděbradech tak i u Kutnohorské akce město=galerie a sám je jedním z nejvýznamnějších českých autorů na poli graffiti a murálů. „Street art a graffiti je druh umění. Každý autor se vyvíjí, hledá svou cestu sebevyjádření, piluje svůj styl. Někdo to vzdá, ale když vám to jde, nemůžete prostě přestat. Obrazy ve veřejném prostoru dávají městu jinou dimenzi, atmosféru a i když projekt něco stojí, výsledek tu zůstane třeba dalších 15-50 let,“ říká Kladívko, který je například autorem výmalby podchodu kutnohorského hlavního nádraží.

V letošním roce byly pro velkoplošné malby vyčleněny tři plochy. Nutno podotknout, že majitelé samozřejmě udělují souhlas s použitím pro tento účel, ale také další věc. Majitel si nevybírá, co bude na zdi namalováno. To už je záležitost samotných umělců. Ti většinou připravují vizualizaci svého díla, kterou majitelé dostávají k náhledu. Někteří umělci naopak tvoří „online“ – tedy aktuálně podle své nálady, vjemů, prostředí.

A široká veřejnost si mohla vyzkoušet graffiti doslova na vlastní kůži. V sobotu 11. srpna probíhal workshop u garáží v Zelenkově ulici. Za doprovodu hip hopu a live beatmakingu díky DJ Kubeat si tvoření na ulici – respektive na natažených fóliích a přistavených kontejnerech měli možnost vyzkoušet i nejmladší nadšenci. Během dne se jich na místě vystřídalo přes 200 a během workshopu a graffiti jamu se spotřebovalo dalších cca 280 sprayů. U garáží a ve sběrném dvoře vznikly další barevné plochy i díky místním autorům na ploše cca 400 m2.

Letošní murály

Jan Kaláb

Jeho malba se rozprostírá na ploše cca 150 m2 a tvořil ji se svým asistentem pomocí šablony a sprayů na podkladové modré fasádní barvě na domu v Lorecké ulici. Vytvoření tohoto díla podle předem připravené vizualizace jim trvalo celé dva dny + příprava. Oficiálně pojmenovaná malba Sunrise si již krátce po svém vzniku získala označení od místních obyvatel jako Pozitivní energie. 

Jakub Uksa

Svou lineární malbu tvořil prostřednictvím přesného vypáskování ploch a nátěrem tónovanými fasádními barvami. Stěna autoškoly v Jeneweinově ulici má cca 130 m2, jeho tvorba v tropických podmínkách trvala 35 hodin a spotřeboval 30 kg barvy. 

Rakouští writeři Ruin a Sskirl

Malovali zeď bývalého Svazarmu v Jeneweinově ulici. Na rozdíl od předchozích dvou tito umělci tvořili své dílo zcela spontánně na místě, na základě momentálních vjemů, nálad a také diskuze – například o tom, na co bude namířeno světlo vyobrazeného horníka. Jejich stěna má cca 100 m2, použilo se cca 10 kg fasádní barvy a 70 sprayů. Pro zajímavost – malba horníka zabrala Ruinovi asi 2 hodiny. 

Celkem se během celého festivalu spotřebovalo cca 150 kg podkladové fasádní barvy a zhruba 450 sprayů Loop, které věnoval Grafficon shop.

Za organizátory akce

Mgr. Edita Dvorská, 608 190 424

O organizátorovi

Organizátorem streetartového festivalu s názvem MĚSTO=GALERIE je Woodoo Session – sympozium umělecké tvorby ve veřejném prostoru. U jeho zrodu stál Lukáš Kladívko a tyto tvůrčí happeningy probíhaly od roku 2007 v Poděbradech. Název vznikl díky využívání základního stavebního materiálu – dřeva, které se kombinovalo s vizuálním uměním pocházejícím z graffiti a streetartu.

Vyvrcholením poděbradských ročníků byla účast a tvorba emeritního profesora akademického sochaře Kurta Gebauera – českého výtvarníka a vysokoškolského pedagoga.

Každoročně se streetartového festivalu zúčastní několik významných autorů z různých koutů České republiky i Evropy (Německo, Francie, Rusko, Rakousko).

Sami organizátoři vnímají tento festival jako happening – prostor pro mimořádné shromáždění, setkání autorů i propojení s veřejností, sdílení myšlenek, ovlivňování a vzájemnou INTERAKCI.


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *