Tisková zpráva Město=Galerie Nymburk 2023

Sedmý ročník street art festivalu Město=Galerie začíná 7.června

Festival bude zahájen druhý červnový týden v Nymburku, a na programu jsou města Poděbrady a Mladá Boleslav. S předstihem již velmi úspěšně akce proběhla v Benátkách nad Jizerou koncem dubna.

Tento urban art festival (zahrnuje street art a graffiti) měl své první zahřívací kolo na konci dubna v Benátkách nad Jizerou, kde byla 200 žáky místní 1. základní školy ve spolupráci s cca 100 umělci pomalována kilometrová stěna místní továrny.

Do plných obrátek se festival rozjede ve středu 7.6. v Nymburce, kdy v kině Sokol je v 18:00 oficiální zahájení. V plánu jsou čtyři velkoplošné malby a unikátní sobotní umělecké sympózium v bývalých Drahelických docích. Organizátoři ve spolupráci s městem Nymburk a soukromými subjekty vytipovali možné stěny, na které dorazí vytvořit svá díla čtyři významní umělci v oboru. Z Maďarska přijede umělec s přezdívkou Fat Heat, z Prahy umělec s českokanadskými kořeny David Strauzz, dále velice zkušený matador Michal Škapa a nebude chybět výtvarník a otec akce Lukáš Kladívko. Ten k sedmému ročníku říká: Letos se nám díky kvalitní práci z minulých let podařilo opět nalézt cestu jak ve spolupráci s bízkými nebo sousedními městy propojit veřejný prostor a obohatit jej o umělecká díla trvalé hodnoty. Koncepce, jak už z názvu je zřejmé, je že se nám daří z měst vytvářet vlastně galerie.

Velkoplošné malby (muraly) nevznikají spontánně, jejich podoba je dopředu naplánovaná v kooperaci s úředníky města a soukromých vlastníků, avšak ani ti nemůžou výslednou podobu zásadně ovlivňovat. To je proto, aby byla zachována linka kvality, která je odborně kurátorována a má své hranice. Záměrně jsou vybírána místa mimo památkové zóny, například na sídlištích nebo mimo centrum, kdy jde často o objekty pomalované nic neříkajícími nápisy a reklamou. Na rozdíl od veřejných ploch, kde si mohou začínající tvůrci zkoušet svoje kresby, tato díla zůstávají součástí vizuální stránky města a právě tato trvalejší hodnota je cílem již tradičního projektu.

V sobotu od jedenácté hodiny začne v Drahelických dokách street art a graffiti jam s doprovodným programem, který zahrnuje graffiti workshop, hudební program včetně místní kapely Kabely a krabice nebo lokálních rapperů. V dokách se sejdou umělci ze všech koutů republiky a i ze zahraničí, a organizátoři srdečně zvou i širokou veřejnost. Samozřejmostí budou DJs, občerstvení a unikátní urbexová atmosféra betonového graffiti kostela. Tento betonový skelet je pozůstatkem stavby opravny prostředků lodní dopravy z roku 1996 a první graffiti se tu začaly objevovat v roce 1998. Díky městu Nymburk a soukromému vlastníkovi je možné již po druhé tento unikátní prostor na dva dny oživit uměním, a ukázat, že i takovéto, na první pohled nevyužitelné prostory, mají využití.

I nad tímto ročníkem převzala osobní záštitu paní Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, a kraj tuto akci podporuje.

Aktuální informace a program najdou návštěvníci na sociálních sítích – facebooku nebo instagramu @mestogalerie a nebo webových stránkách www.mestogalerie.cz. Samozřejmostí je hashtag #mestogalerie2023 .

Presskit: https://bit.ly/MG2023PRESS

Kontakt pro média:

Lukáš Kladívko – ředitel a kurátor 776 227 698

Jakub Jandora – produkce 775 669 006

Mail: mestogalerie@gmail.com


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *