Tisková zpráva Město=Galerie Poděbrady 2023

Po úspěšných akcích v Benátkách nad Jizerou a Nymburce i v Poděbradech přibudou další dvě velkoplošné malby a jedna velká crew/crew production, návštěvníci se mohou těšit také na tradiční sobotní graffiti jam hned na několika místech ve městě. Na stěnu ve Fügnerově ulici vytvoří svou velkoplošnou malbu známý umělec Michal Škapa, který má na svědomí i realizaci v Nymburce.

Michal Škapa nepřijede do Poděbrad poprvé, jeho tvorbu mohli vidět diváci již v roce 2009, na sympoziu prostorové tvorby a streetartu s názvem Woodoo Session,l předchůdci projektu Město=Galerie. Michal Škapa k tomu uvádí: “Poděbrady, ty jsou legendární, už od dob Woodoo, kam jsem hrozně rád jezdil. Byla to úplně skvělá setkání, kdy myšlenky mohly volně letět a vytvářeli jsme různé kreativní věci ze dřeva. V roce 2012 jsme tam malovali společně s Honzou Kalábem tělocvičnu, a teď se s ročním odstupem potkáváme na dalším objektu. Bude to hravý motiv dvou hlav které se na sebe dívají a ovládá je malý kluk, který si vlastně hraje. Teším se! “.

Na stejném domě je z druhé strany skvělý murál právě od Jana Kalába, a tak tento dům bude mít kompletní nový unikátní kabát od věhlasných umělců, a jednoznačně tím přispívá tak k osvěžení veřejného prostoru.

Další dílo vznikne na rampě u nádraží, kde bude malovat vítěz opencallu, a to ZebOne, který minulý rok v Poděbradech vytvořil velkoplošnou malbu na místní ZŠ Václava Havla. Malby se postupně rozběhnou od úterý 15.9. a měly by být hotové do konce týdne.

Hlavní akce odstartuje v sobotu 19.8., od dopoledních hodin bude probíhat živé malování pozvaných umělců hned na třech lokacích ve městě, do barev se převléknou stěny u nádraží, stěna na Ostende a plocha pro legální tvorbupod mostem přes Labe. Na části stěny na Ostende bude společná produkce dvou skupin, a to DUB crew ze středočeského kraje a 72 crew ze severních Čech. Pro snadnější přesun návštěvníků mezi všemi lokacemi, kde se bude festivalové tvoření odehrávat bude po městě v sobotu od 16:30 do 18:30 jezdit tzv. Street train. neboli výletní vláček ze kterého budou cestující moci vidět perspektivu města zase trochu jinak.

Těmto uměleckým setkáním se také říká graffiti jam, a je to obdoba sportovního utkání, kdy se setkávají teamy z různých měst a společně odehrají zápas. V případě graffiti jamu jsou to jak jednotlivci tak i skupiny umělců (crews) z různých krajů i států, kteří se při tvorbě navzájem inspirují a dělí se o zkušenosti.

Místní obyvatelé a návštěvníci města mají tak jedinečnou příležitost sledovat, jak vzniká graffiti umění v reálném čase, a zároveň se dozvědět více o jeho významu a historii. Událost pomůže zvýšit povědomí o street artu a umělcích, kteří stojí za tímto dynamickým a vyjadřujícím se uměleckým žánrem.

“Vážíme si toho, že můžeme podobné akce realizovat, A to hlavně díky podpoře města Poděbrady a Lázní Poděbrady cenná je pro nás také podpora místních Technických Služeb, bez kterých by realizace malby na Fügnerově ulici nebyla možná. Celou tuto akci také podporuje Středočeský kraj, a nad akcí převzala osobní záštitu paní Hejtmanka Petra Pecková,” vysvětluje Jakub Jandora, jeden ze spoluorganizátorů festivalu.

Město=Galerie je unikátní projekt, který u nás nemá obdoby, a rozhodně stojí za pozornost. Na začátku byla motivace obohatit města o kvalitní umění trvalé hodnoty a vznikla z toho tradiční akce na které se setkávají desítky umělců, jak z Evropy tak celé ČR a mají možnost se realizovat na velkých plochách a pobaví se u toho oni i veřejnost,“ doplňuje Lukáš Kladívko, ředitel festivalu.

Výslednou podobu graffiti umělci předem konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty a malby i plochy jsou pečlivě plánovány. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst, a tak nezasahují do historických částí měst.

Aktuální informace a program najdou návštěvníci na sociálních sítích – facebooku nebo instagramu @mestogalerie a nebo webových stránkách www.mestogalerie.cz.

Presskit: https://bit.ly/MG2023PRESS

Kontakt pro média:

Lukáš Kladívko – ředitel a kurátor 776 227 698

Jakub Jandora – produkce 775 669 006

Mail: mestogalerie@gmail.com

Program:

16.8. středa = start maleb murálů

MICHAL ŠKAPA

DUB crew vs. 72 crew production (start ve čtvrtek odpoledne)

ZEB ONE – vítěz opencallu (start v pátek)

19.8. sobota = Loop Colors graffiti exhibice pro zvané umělce na třech zónách

  • zóna odhluková stěna u tratě u nádraží a přilehlé plochy pod nadjezdem
  • zóna rokle pod mostem
  • zóna Ostende

STREET TRAIN s drinky a hudbou = od 16:30 do 18:30 mezi všemi zónami street train zdarma / odjezd v 16:30 od nádraží

Hlavní partneři

Mediální partner:

Lokální partneři:

#mestogalerie2023

Projekt Město=Galerie:

  • Vyytváříme prostor pro kreativní tvorbu talentovaných umělců na základě formátu sympozia s 15ti-letou tradicí.
  • Ukazujeme a prezentujeme region a zůčastněné města širší veřejnosti v Čechách i ve světě, jako multikulturní města reflektující na tempo doby.
  • Prezentujeme mládeži současné moderní umění jako možnost aktivní realizace a přinést oživení nevzhledným plochám domů, zdí, betonových ploch a veřejně přístupným místům ve městě.
  • Obohacujeme veřejný prostor měst o umělecká díla trvalé hodnoty, která pak mohou fungovat ve veřejném prostoru mnoho let.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *