Jak to vzniklo?

Graffiti a streetart jako fenomén doby je vidět téměř na každém kroku, a tak, jedním ze způsobů jak ho tvořit v nenásilné formě, je ho tvořit legálně, a v kooperaci s majiteli budov nebo místní samosprávou.

Níže pár článků z medií:

V Kutné Hoře se v roce 2012 pokusili vyzdobit zanedbaný podchod na nádraží malbami, byla to taková první vlaštovka.

V roce 2017 se situace opakovala, avšak kvalitativně o několik úrovní kvalitněji, kdy se výzdobi chopili profesionálové v oboru a z velkými zkušenostmi, a to Lukáš Kladívko a Jakub Štark.

Na základě této zkušenosti a zkušeností s pořádáním sympózia ve veřejném prostoru Woodoo Session, vznikla v kooperaci s městem a tehdejším starostou Bc. Martinem Starým myšlenka, oživit další zanedbané stěny zajimavými malbami.

A tak vznikl v roce 2017 street art festival s názvem MĚSTO=GALERIE, který osvěžuje zandebané zdi umělci nejen z čech, ale i ze světa. První ročník jsme pořádali společně s Olomouckou partou, co má na svědomí tamní Street Art Festival.

Kutná Hora tedy nyní začala patřit k městům, které se může pyšnit murály různých velikostí, a tak být na seznamu těch, co streetart vyhledávají, a a kdy jsou to mnohdy i turisté ze zahraničí. Dalo by se řict, že v Kutné Hoře se potkává historická minulost s uměním moderní doby, a tím nabízí ještě širší spektrum možností k trávení volného času a být zajímavější destinace pro turismus.

Bc. Martin Starý k tomuto v roce 2019 napsal:

Nápad uspořádat graffiti festival vznikl v době, kdy jsem jako starosta nechával vymalovat podchod na hlavním nádraží v Kutné Hoře. V té době mě oslovil Jakub Košťálek, zda by Město nezaštítilo obnovený graffiti jam v Zelenkově ulici. Bohužel se nepovedlo dohodnout již před deseti lety jednou vymalovanou zeď v této lokalitě, tak jsme začali uvažovat o jiných místech a plochách. Nakonec se uspořádal první ročník na sídlišti Šipší, a to pod záštitou Města Kutná Hora. O další ročníky už Město nemělo zájem, proto jsem se jich ujmul sám a další dva ročníky už byly pod taktovkou mojí a Lukáše Kladívka. Na rok 2020 už chystáme čtvrtý ročník.

Ač nejsem sám žádný umělec v oblasti graffiti, toto umění se mi vždy líbilo a lákalo mě. Vkusně a vtipně provedené muraly ve městě umí vždy rozzářit danou lokalitu a zdobí na dlouhá léta jinak šedivé zdi. Tím, že se do celé akce zapojili i uznávaní světoví umělci v tomto stylu, oboru, Kutná Hora získala krásnou galerii v plenéru, která barvami ozvláštnila různá zákoutí, zejména sídslišť nejen pro kutnohorské občany, ale přitáhla do našeho města i spoustu turistů, vyznávajících toto moderní umění.